Соя ТЕП: від шкідливого до корисного три кроки

Дивлячись на всі недоліки існуючих на сьогодні кормів на основі шроту, голландські вчені розробили інноваційну технологію, яка пізніше була допрацьована фахівцями агрохолдингу «Арніка» під керівництвом СЕО компанії Андрія Пилипченко. Це виробництво сої тостованої експандованої повножирової (сої ТЕП). Наш завод сої ТЕП в Глобино має міжнародний сертифікат Органік Стандарт і сертифікований за органічним стандартом EU.

Технологічний процес передбачає три послідовні технологічні операції. Спочатку відділяється оболонка, зерно подрібнюється і обробляється парою протягом 10 хвилин при температурі 100-103°С. Далі сировина потрапляє в тостер на 8-10 хвилин для нейтралізації антиживильних речовин при температурі 85°С. Наступний етап - експандер. Там продукція стискається до 20 атмосфер і різко відпускається. При цьому відбувається розрив молекулярних зв'язків.

При екструзії інактивируются ферменти ліпази і ліпоксигенази, які впливають на швидкість окисного процесу, тому термін зберігання сої ТЕП досягає 6 місяців.

Соя ТЕП не втрачає масло, тому введення в комбікорми, навіть в невеликих кількостях, приносять ту кількість енергії, якої недостатньо при використанні соєвих шротів, макух, і яку необхідно компенсувати додаванням жиру в чистому вигляді. Соя ТЕП забезпечує природне співвідношення незамінних амінокислот з енергією масла, що виражається в максимальній енергетичній цінності, що необхідна при відгодівлі всіх основних сільськогосподарських тварин, птиці, риб.

Соя ТЕП відрізняється хорошою сипучістю. Крім цього, вона повністю позбавлена патогенної мікрофлори, має приємний запах і смак, що покращує процес годування.

Не все обладнання, представлене на ринку, може дозувати і змішувати домішки чистого жиру, особливо міні-комбікормові установки. Крім того, це також фінансовий тягар на закупівлю додаткового обладнання. Введення сої ТЕП в рецептуру комбікормів забезпечує високу стійкість гранул, знижує рівень пилу, зменшує знос устаткування, покращує зовнішній вигляд і смак кормів. У процесі приготування такого корму відбувається рівномірне змішування і розподіл інгредієнтів. Також в такому продукті залишаються всі корисні вітаміни і амінокислоти.

На відміну від соєвого шроту, в сої ТЕП відсутній залишковий гексан, який застосовується при екстракції олії і може викликати зниження поїдання і ряд захворювань у тварин і птиці.

Особливо ефективна соя ТЕП в птахівництві. Раціони годівлі в птахівництві мають деякі особливості - це суворий контроль співвідношення протеїну і енергії. Якщо вміст енергії буде занадто високим, то поїдання зменшиться і виникне дефіцит протеїну, що не дозволяє реалізувати генетичний потенціал птиці і часто призводить до її ожиріння.

Якщо корми з високим вмістом протеїну матимуть занадто низький рівень енергії, то станеться непродуктивне спалювання протеїну для отримання енергії. Для забезпечення нормальної життєдіяльності та високої продуктивності зростаючий молодняк повинен отримувати з раціоном не тільки достатню кількість протеїну, а й достатню кількість енергії, а також певний зміст і співвідношення в ньому незамінних амінокислот.

Збалансованість раціонів за протеїном, енергії і за амінокислотним харчування досягається шляхом включення до складу повнораціонних кормів сої ТЕП. Це пов'язано з високою засвоюваністю білка і кінцевої енергетичної ефективністі. У органічної сої ТЕП засвоюваність протеїну наближається до позначки 90% і більше. Деякі українські птахівники вже оцінили переваги сої ТЕП. При використанні її в комбікормах витрати корму на 1 кг живої маси знижуються на 15%, середньодобові прирости маси ваги збільшуються на 20%, поліпшується поїдання корму.

Сою ТЕП можна вводити в раціон поросят передстартового періоду (10% від маси комбікорму), стартерів (15-20%), для підсисних свиноматок (17% від маси комбікорму). Для ВРХ - 1 кг на корову, для телят - 20% від маси комбікорму. Для риб до 40%, залежно від сімейства. Ефективна частка сої ТЕП в раціонах м'ясної птиці становить - до 30%, в залежності від віку, для птиці на яйце - до 25% від маси комбікорму. При включенні сої ТЕП в рецепти комбікормів, собівартість нижча на 15% в порівнянні з соєвим шротом, макухою.
Також читайте на Latifundist.com

Завантажити презентацію (англ. версія):