Із 9 по 13 вересня в італійському місті Перуджа пройшла 6 Міжнародна конференція, присвячена комахам-ентомофагам, тобто комахам, що живляться іншими комахами. Це одна з найвизначніших наукових подій у даній галузі. Конференція зібрала разом 145 учасників з 43 країн, серед яких були й представники з України. 

Нашу країну та зокрема компанію «Арніка» представляли доктор біологічних наук Олексій Гумовський, який виступив із усною доповіддю «Агресивність та толерантність у паразитичних перетинчастокрилих комах» та стендом «Перемагаючи нелегальну міграцію: історія успіху природного біологічного контролю чортополохівки (Vanessa cardui) на органічній сої в Україні», а також кандидат біологічних наук Марина Калюжна з усною доповіддю ««Суперництво між двома видами Трихограми: виклики біометоду в органічному землеробстві України» та стендом на тему «Ефективність біопестициду на основі авермектинів проти горохової попелиці та вплив препарату на її природних ворогів на сочевиці». 

Олексій Гумовський як один із провідних вчений у галузі був запрошений оргкомітетом конференції головувати на секції «Систематика та біорізноманіття».

У 2017 р. в компанії «Арніка» було створено «Інститут органічного землеробства», на базі якого функціонує відділ ентомології та фітопатології, де науковці з різних галузей сільського господарства, а саме фітопатологи та ентомологи. разом з Олексієм Гумовським та Мариною Калюжною займаються вивченням хвороб рослин, дослідженням шкідників та їхніх природних ворогів, а також впливом тих та інших на довкілля і навпаки.

Марина Калюжна

На конференції було багато вчених зі світовим ім’ям, серед яких були зокрема провідний фахівець з молекулярної генетики паразитів попелиць К. Хоппер, президент Міжнародної організації з біологічної боротьби Дж. Хемпель та найвідоміший фахівець із трихограми Й. ван Лентерен, який зауважив:

«Важливо правильно оцінювати ефективність комах-ентомофагів, але мало хто робить це коректно. Використання традиційного методу «функційної відповіді» в залежності від щільності жертв/хазяїв має багато недоліків: результати в лабораторії та на практиці відрізняються. Пошук альтернатив триває».

Загалом, визначення ефективності ентомофагів – складне, але надважливе завдання, яке прагнуть вирішити науковці даної галузі. У той самий час знання біологічних особливостей комах (як шкідливих так і корисних) часто мають вирішальне значення для успіху програм біометоду.

Основною метою такого роду заходів є обмін інформацією, якої немає у наукових статтях, мережі чи будь-яких інших джерелах; обговорення трендів, тенденцій та актуальних напрямків вивчення комах-ентомофагів, зокрема трихограми, аналіз ймовірних викликів і пошуки рішень актуальних проблем.

«На відміну від виставок, де учасники намагаються насамперед продати свій товар, почасти перебільшуючи його переваги та ефективність, у фахових наукових конференціях беруть участь дослідники, які неупереджено вивчають свої об’єкти, в тому числі і продукцію деяких виробників. Запорукою неупередженості є науковий авторитет дослідника в міжнародних професійних колах», - підсумував Олексій Гумовський.

Команда науковців "Арніки"